مبانی نظری و پیشینه تحقیق شخصیت 45 صفحه

مبانی نظری و پیشینه تحقیق شخصیت 45 صفحه دانلود مبانی نظری و پیشینه تحقیق شخصیت بصورت جامع و کامل برگرفته شده از پایان نامه کارشناسی ارشد با منابع بروز و جدید مشمبانی نظری و پیشینه تحقیق شخصیت 45 صفحه|42079516|downlaod|پیشینه شخصیت,مبانی نظری شخصیت,پیشینه شخصیت شناسی,پیشینه تحقیق شخصیت,پیشینه نظری شخصیت,پیشینه تحقیق تیپ شخصیتی,تاريخچه ارزشيابي شخصيت,مبانی نظری ویژگی های شخصیتی,مبانی نظری تیپ های شخصیت,مبانی نظری شخصیت در دیدگاه اسلام و روان شناسی
مشخصات فایل مورد نظر در مورد مبانی نظری و پیشینه تحقیق شخصیت 45 صفحه آماده دریافت می باشد برای مشاهده جزئیات فایل به ادامه مطلب یا دریافت فایل بروید.مبانی نظری و پیشینه تحقیق شخصیت 45 صفحه

دانلود مبانی نظری و پیشینه تحقیق شخصیت بصورت جامع و کامل برگرفته شده از پایان نامه کارشناسی ارشد با منابع بروز و جدید


مشخصات فایل
تعداد صفحات45
حجم75/183 کیلوبایت
فرمت فایل اصلیdocx

توضیحات کامل

مبانی نظری و پیشینه تحقیق شخصیت نمونه فصل دوم پایان نامه کارشناسی ارشد روانشناسی می باشد. یکی از مهم ترین مباحث مطرح در روانشناسی، شخصیت است، چرا که محور اساسی بحث در زمینه هایی مانند یادگیری، انگیزه، ادراک، تفکر، عواطف و احساسات، هوش و مواردی از این قبیل است (شاملو، 1384). گر چه همه ی نظریه پردازان شخصیت با یک تعریف واحد از آن موافق نیستند اما می توان گفت شخصیت عبارت است از الگوی نسبتا پایدار صفات، گرایش ها یا ویژگی هایی که تا اندازه ای به رفتار افراد دوام می-بخشد.

به طور اختصاصی تر، شخصیت از صفات یا گرایش-هایی تشکیل می شود که به تفاوت های فردی در رفتار، ثبات رفتار در طول زمان و تداوم رفتار در موقعیت-های گوناگون می انجامد. این صفات می توانند منحصربفرد باشند، در برخی گروه ها مشترک باشند، یا کل اعضای گونه در آن سهیم باشند.


شخصیت بیانگر آن دسته از ویژگی های فردی افراد است که الگوی ثابت رفتاری آنها را نشان می دهد (پروین، 1378) و مفهومی است که اصول و قواعد مربوط به یک فرد و شباهت های موجود بین افراد را بیان می کند. شخصیت هم بیانگر آن دسته از خصوصیات فرد است که وی را از سایرین متمایز و منحصربفرد می کند و هم بیانگر آن دسته از خصوصیات است که در همه انسانها مشترک است. در عین حال شخصیت هم شامل جنبه های پایدارتر و تغییرناپذیرتر کنش انسان است (ساختار) و هم شامل جنبه های ناپایدار و تغییرپذیر (فرآیند) می شود (پروین، 1378).


فهرست مطالب

1-6- تعاریف مفهومی متغیرها 10
1-7- تعاریف عملیاتی متغیرها 10

فصل دوم چارچوب نظری و پیشینه تحقیقاتی شخصیت

2-1- مباني نظري
2-1-1- مبانی نظری شخصیت
2-1-1-1- نظریه پنج عامل بزرگ شخصیت
2-1-1-1-1- ثبات عاطفی (عدم روان نژندي)
صفات روان ن‍ژندی
الف- اضطراب :
ب- پرخاشگری :
ج- افسردگی :
د- کمرویی :
ه- شتابزدگی :
و- آسیب پذیری :
2-1-1-1-2- برون گرایی
ويژگي افراد برون گرا عبارتست از:
الف- گرمی :
ب- گروه گرایی :
ج- قاطع بودن :
د- فعالیت :
ه- هیجان خواهی :
و- هیجان های مثبت :
2-1-1-1-3- توافق پذیری
ويژگي افراد توافق پذیر عبارتست از:
الف- اعتماد :
ب- رک گویی :
ج- نوع دوستی :
د- همراهی :
ه- تواضع :
و- دل رحم بودن:
2-1-1-1-4- گشودگی در تجربه
حیطه های این عامل عبارتند از
2-1-1-1-5- وظیفه مداری
2-2- تحقیقات پیشین 37
2-2-1- ویژگی های شخصیتی و تعامل رفتاری - عاطفی 37
2-2-2- ویژگی های شخصیتی و مهارت های اجتماعی 39
2-2-3- تفاوت های جنسیتی و تعامل رفتاری - عاطفی 40
2-2-4- تفاوت های جنسیتی و مهارت های اجتماعی 41
2-3- نتیجه گیری 42

فهرست منابع و مآخذ


"